Navigation

Languages

You are here

Home

The first meeting with Short-toed Eagle.

Image: 
Be careful with your wishes and dreams - they tend to come true!
There are a list of birds I wish to see for a long time. Among them are Greater Spotted Eagle, Northern Goshawk, Osprey and Short-toed Snake Eagle (Short-toed Eagle). to be continued... Правда, останнім часом ще й став подумувати про орла-карлика (час іде, запити ростуть), та зараз не про нього. Трапилося так, що з'явилася можливість нарешті цілеспрямовано виїхати на спостереження змієїда, та не просто поспостерігати за цим птахом, а ще й зробити свій внесок (хоч і не величкий) у систематичне дослідженні стану його популяції в Київській області і, сподіваюсь, розширити ці дослідження в Житомирській та деяких ділянках Київської областей.
Згідно з літературними даними, змієїди гніздяться на околицях Києва (Г.В. Фесенко "Птахи садів і парків Києва") та зустрічаються недалеко від мого рідного Житомира (Часопис "Птах" №3, 2012 рік). Шукати в Києві його я, чомусь, не наважився, а от поблизу Житомира влітку минулого, 2013, року зробив спробу знайти. Проте, бажання комарів попити кровушки виявилося значно сильнішим за моє побачити змієїда. Довелося відступити. Другий раз в ці ж місця я вже вибрався 21 квітня 2014 року. Чекали на птаха з 900 до 1400 години, проте так і не дочекалися... За цей час в небі пролітали журавлі сірі, лелеки білі, канюки, підсоколик великий, яструб малий, лунь болотяний,круки, припутні, зозулі, одуди, сойки, співали польові жайворони, багато було щевриків лісових. А у полі, навіть чотири косулі годувалися.
Наступні дві спроби вже були здійснені в компанії та під пильним керівництвом спеціаліста у змієїдах - Костянтина Письменного. 27 квітня 2014 року ми виїхали в місце, де перетинаються мисливські угіддя трьох різних пар змієїдів, однак, жодна з них цього дня тут не полювала. Натомість я вперше побачив шуліку чорного. Також літали орлани-білохвости, луні болотяні, боривітри звичайні, канюки, пролетів кібчик. І останнє спостереження було проведене позавчора, 03 травня 2014 року. Забралися далеко в ліс, стали в 300 метрах від гніздової ділянки і почали чекати. Вітер був сприятливим для появи птахів саме в нашому напрямку. І от о 8:40 над лісом з'явився силует птаха - нарешті змієїд! Вірніше - змієїдиха. Вона піднялася трохи вгору та полетіла на полювання. Щоправда її фото вийшли не зовсім вдалі - фотографували майже проти Сонця.

За годину несподівано з'явилася ще одна пара. Хоча парою назвати їх важко: це було два самця, причому дорослий самець явно проганяв молодого. На фото нижче змієїди подані в порядку прольоту - молодий, за ним старий.

Далі настала пора більш як 5-ти годинного очікування. Жодного змієїда за цей час не з'явилося. Іноді пролітали канюки, лунь болотяний, двічі високо в небі бачили піодрлика (мабуть малого), був ще один лунь, якого я не ототожнив. Кукували зозулі, співали та іноді пролітали вивільги, літали та лякали своїм співом одуди. Були моменти, коли я вже почав було починав засинати, аж раптом о 1520 самка знову з'явилася на небосхилі. Причому настільки несподівано. Ми дивилися на підорлика, потім на канюка, аж раптом вона! Її впізнали одразу за відсутністю пір'їн у крилах - кожна особина линяє по-своєму, що дає змогу їх ідентифікувати. Самка трохи покружляла і почала підніматися вгору, кружляючи з канюком і ще кимось дуже маленьким. Дивно. Невже вона ще не сидить на гнізді? Покружляв хвилин 10-20 високо у небі, вона пішла на зниження і зникла десь над лісом.

Дочекавшись 16-ої години ми почали збиратися і, зібравшись, рушили в напрямку до машини, іноді заглядаючи у ліс. Аж тут ми помітили ще одного змієїда, що помітив нас і стурбовано літав над нами. Щоб сильно не дратувати птаха, ми вийшли на стежку і пішли далі. Перед черговою вирубкою він знову з'явився перед нами. Тільки на цей раз йому вже надокучали не ми, а канюк, періодично атакуючи змієїда. Поспостерігавши за повітряними баталіями і дочекавшись поки птахи зкриються за обрієм, ми остаточно вирушили додому. Більше в цей день змієїдів ми не бачили.

P.S.: Діставшись до машини, ще побачили в небі пару чорних лелек.
English